-
Sticla de palinca ardeleneasca
Un ardelean se suie in tren in compartiment cu o cucoana bine imbracata. La un moment dat, ardeleanul scoate o sticla de palinca, trage o dusca si ii ofera si cucoanei. Aceasta, oripilata doar de idee, ce sa mai zicem de bautura, refuza categoric.
Mai trece o vreme, scoate ardeleanul slanina, pita si ceapa pe o foaie de ziar, mananca bine, apoi ii ofera si cucoanei.
Aceasta refuza iar. Apoi, scoate ardeleanul un pachet de Carpati, ia o tigara, o fumeaza, apoi ii ofera si cucoanei.Aceasta refuza, bine-nteles, din nou. Dupa toate astea, se uita lung ardeleanul la cucoana si-i zice:
– Apoi cucoana, n-ai vrut sa bei cu mine, n-ai vrut sa mainci cu mine, n-ai vrut nici sa dohanesti (fumezi) cu mine, apoi, de altceva nici nu poate fi vorba!. -
Cum se face un traseu de cale ferata?
Un ardelean se trezeste dimineata si, cand se uita pe geam, vede 3 insiArdeleanul suparat iese din casa, se duce la ei si ii intreaba:
– Pai, ce faceti voi aci, mai ?
– Masuram.
– Da pentru ce masurati, mai?
– Pai, pe aci o sa treaca o cale ferata.
Ardeleanu sta, se gandeste:
– Da o sa treaca multe trenuri?
– Pai, logic, daca e cale ferata, ca o sa treaca
– Aha! Si cam cate?
– Ei, vreo 20-30.
– Si or sa treaca si noaptea?
– Pai, sigur ca da!
– Da ce crucea mamii lor, eu o sa stau sa le descid usa de cate ori trec ei ?!! -
De ce stau ardelenii cu tarnacopul la TV
De ce stau ardelenii cu tarnacopul cand se uita la televizor?. In caz de se strica un canal, sa-l sape din nou.
-
Prima zi de scoala
Dupa prima zi de scoala, un ardelen se intoarce nervos acasa si isi arunca ghiozdanul in colt si spune: – Rahat! Scrie ca-i clasa, dar scaunele n-au nici macar perinite, iar in fata sta un dobitoc care pune intrebari neplacute.
-
Ardelenii din padure
Doi ardeleni, Ion si cu Gheo, merg prin padure. La un moment dat Ion vede un picior de om si zice: – Ba, Gheo, tare ma tem ca ala e piciorul lui Vasile. Se uita ei mai bine si zic, da, ma, ase ii, se duc mai departe si vad o mana la care Ion zice: – Ma, ala nu e ceasul lui Vasile?
– Ba da, ma.
Se duc mai departe si vad un cap, Ion zice:
– Ma, ala nu e capul lui Vasile?
– Ba da, ma, zice Gheo, la care Ion zice:
– Ma, io tare ma tem ca Vasile asta o fi patit ceva. -
Zgomote in dormitor
Un ardelean vine in acasa mai devreme de la camp si aude zgomote in dormitor. Se duce in fuga si-si gaseste nevasta dezbracata complet, intinsa pe pat, transpirata si gafaind. – Ce-i ma nevasta, ce ai?
– Am infarct. . Zice ea.
ardeleanul da sa fuga afara sa cheme pe doctor, cand copilul lui de 4 ani zice:
– Tata, tata, unchiu Gheorghe este sub pat in pielea goala.
ardeleanul fuge inapoi, ridica patura si-l vede pe Gheorghe sub pat dezbracat si zice:
– Pai bine ma nenorocitule, nevasta-mea moare de inima si tu umbli ca un bezmetic prin casa in pielea goala de-mi sperii copilul. !!!! -
Ardelenii pe trecerea de pietoni
Doi ardeleni, Ion si Gheorghe, vor sa treaca strada. Ion spune: – Ma, eu pun pariu cu tine ca trec strada asta intr-o juma de ora.
– No ca doar nu esti fulger! -
Cu caruta si magarul in vizita la capitala
Un ardelan pleca cu caruta si cu magarul la Bucuresti.Intr-o intersectie magarul nu mai vroia sa plece.Soferii clanxonau, tipau la taran.Ardelanul se da jos si incepe sa il bata pe magar.Un sofer iese pe geam si ii zice: – Bai tarane nu mai da ma in magar ca il omori.
– Si ca mah e magarul tau.(Ii raspunse taranul, si continua sa il bata pe magar)
Acum la soferii li-a sa facut mila de magar, coboara vreo 4-5 din masini si il ia pe taran la bataie.
Pleaca taranul suparat in Ardeal, ajunge acasa il leaga pe magar, inchide usile la hambar, si cu o lopata incepe sa il bata.Vine nevasta la aredelean si ii zice:
– Mai barbate nu mai da mai asa in el ca il omori.
– Hei, hei nevasta, daca sti tu ce gasca are asta la Bucuresti -
Ardeleni grasi si ardeleni slabi
Doi ardeleni, unul mai slabut si unul mai grasut stau de vorba. Unul dintre ei zise: – Mai Ioane daca te-ar vede cineva ar zice ca e foamete in tara.
– Da, dar daca te-ar vedea pe tine ar zice ca tu esti cauza. -
Coliba ardelenilor
Doi ciobani ardeleni motaie in coliba, pe seara. Unu din ei se intoarce incet pe o parte si zice: – Mai Vasile, mai, mai to te-oi besit mai!
Trece asa vreo juma de ora, si Vasile raspunde:
– Apai, nu io, mai, cainele s-o besit, ma.
Mai trece o ora, si acu primul cioban iar zice:
– apoi mai Vasile mai: Cainele nu-i aicea!
Iar trece o ora. Si Vasile raspunde:
– Apai, la ca vine el. -
Vreau sa ma culc cu nevasta ta
Doi ardeleni stau de vorba: – Auzi, mai Gheo , daca eu ma culc cu nevasta-ta, cum se zice ca suntem: Veri, cumnati, cuscri?
– Mai Ioane, eu cred ca se zice ca suntem chit. -
Ma cheama Ion
Un ardelean urca in tren intra in compartiment. In compartiment un oltean care se ospata cu de toate: Slana, carnati, caltabos, vin etc. Ardeleanul pofticios incearca sa se bage in seama: – Pe mine ma cheam Ion.
Nici un raspuns.
– Pe mine ma cheama Ion.
Tot nici un raspuns.
– Pe mine ma cheama Ion.
– Pai daca te cheama, du-te ma, nu-l mai lasa sa astepte!! -
Foamete mare la ardeleni
Doi ardeleni, unul mai slabut si unul mai grasut stau de vorba. Unul dintre ei zise: – Mai Ioane daca te-ar vede cineva ar zice ca e foamete in tara.
– Da, dar daca te-ar vedea pe tine ar zice ca tu esti cauza. -
Ardelenii din tren
Doi ardeleni intr-un compartiment tren. La un moment dat, satul de tacere, Gheorghe ii spune lui Ion: – Ma, Ioane, ce-i ma mic si negru si mere roata de numa-numa?
– Ca doar n-o fi acidul dezoxiribonucleic?!? -
De ce beau ardelenii palinca?
Stiti de ce beau ardelenii numa palinca?Ca li se suie la cap. Si sa se bucure ca au si ei ceva in cap.
-
Ardeleni si fete faine in autobuz
Era odata un ardelean cu o domnisoara in autobuzArdeleanul statea pe banca si domnisoara in picioare, langa el. Deodata Ardeleanul incepe sa rada.
Domnisoara:
– Ce e domnule, ce se intampla?
– Nimic domnisoara, numic, sunt trist, si ca sa ma inveselesc imi spun bancuri in gand!
Peste cateva secunde Ardeleanul din nou bufneste in ras. De data asta domnisoara nu mai rezista:
– Spuneti-mi, domnule, radeti de mine, ce e? Ce s-a intamplat?sunteti chiar culmea!!!
– Stati linistita domnisoara. Nu radeam de dumneavoastra, dar stiti. eu imi spun bancuri. si acum mi-am spus un banc care nu il stiam. -
Ardeleni pe trotuar
Doi ardeleni se intalnesc pe strada: – De ce esti amarat, Ioane?
– Cum sa nu fiu amarat daca mi-o murit un bou.
– Eh, uite ase ne-om duce, unu dupa altu . -
Nutriile
Un ardelean catre celalalt: – Ba, am primit ieri doua nutrii.
– Nutrii?
– Nu, doua! -
La pas prin Bucuresti
Un clujean vine in Bucuresti sa se plimbe. Se duce el la un hotel si cere o camera. Receptionerul ii spune ca daca vrea camera este una de doua persoane pe care trebuie sa o imparta cu un negru. Clujeanul nu are ce face si imparte camera cu acel negru. Anunta receptionerul sa il scoale dimineata la 6 ca are tren si intra in camera. Cand il vede pe negru ii zice: – Ba, urat esti, ba!
Negrul nu are nici o reactie. Vazand ca nu zice nimic, clujeanul incepe sa-l injure. Negrul, intelegind ce zicea romanul, il vopseste pe clujean cu negru in timp ce acesta dormea. Dimineata, il scoala cei de la hotel pe clujean. Intrind in baie, se uita in oglinda si cand se vede negru isi zice:
– Uite, prostii in loc sa ma scoale pe mine l-au sculat pe negru. -
Discutii intre ardeleni
Doi ardeleni stau de vorba: – Auzi, mai Gheo , daca eu ma culc cu nevasta-ta, cum se zice ca suntem: Veri, cumnati, cuscri?
– Mai Ioane, eu cred ca se zice ca suntem chit. -
Lectura de seara
Doi ardeleni cinstesc intr-o seara. A doua zi se intalnesc la una mica: Ion:
– No, tu cum ai ajuns acasa mai, Gheorghe?
– No, am mai cazut prin santuri, dar am ajuns. Dar tu Ioane?
– No, io mergeam pe mijlocul drumului si, deodata, mi s-aridicat asfaltu-n cap si am dormit in picioare toata noaptea. -
Ardeleni amarati
Doi ardeleni se intalnesc pe strada: – De ce esti amarat, Ioane?
– Cum sa nu fiu amarat daca mi-o murit un bou.
– Eh, uite ase ne-om duce, unu dupa altu -
Gaina calcata de tir
Un sofer de tir calca o gaina intr-un sat din Ardeal. Speriat se da jos din tir, ia gaina moarta si il intreaba pe badea Gheorghe: – Bade a ta e gaina aceasta?
– Apoi noi nu avem gaini asa late pe aci. -
Ardeleni in vizita la Bucuresti
Un ardelean vine in Bucuresti si asteapta verdele la un semafor. Un sofer trece cu viteza printr-o balta si-i umple pe toti cu zoaie, din cap pana-n picioare. Bucurestenii urla dupa el scosi din minti, numai ardeleanul se uita mirat.- Apoi, stati linistiti ca trebe s-opreasca.
– Ce s-opreasca domn le, esti timpit?! N-ai vazut ce viteza avea?
– Apoi cum, nu opreste?
– Nu. Da mata pe ce lume traiesti?
– Apoi la noi in Ardeal, cand se-ntimpla de te uda un sofer, apoi opreste, te ia in masina, isi cere iertare, te duce acasa, iti da sa mananci si nu se lasa pana nu stai la el vreo trei zile in gazda pe banii lui. Iar la plecare iti cumpara si televizor.
– Ei, pe dracu, zice bucuresteanul. Ti s-a intamplat matale asta!?
– Nu mie, da i s-o-ntimplat nevesti-mii! -
Ardelean lovit pe trecerea de pietoni
Traversand o strada, un ardelean este izbit de o masina, dar nu pateste nimic.Totusi, soferul ii pune cateva monede in mana ca sa impace lucrurile.
Incantat, ardeleanul i se adreseaza:
– Veniti des pe aici domnule? -
Ardeleanul din tren
Un ardelean in tren. Langa el, un sac urias blocheaza culoarul. Trece controlorul si-i zice: – Ia, domnule, sacul si pune-l colo, sus, in compartiment, ca e destul loc, nu mai incurca circulatia!
– No, las, ca-l pun eu.
Dupa un timp, controlorul revine:
– Bade, nu ti-am spus sa iei sacul asta din drum si sa-l pui sus in compartiment?
– No, las , ca-l pun – Raspunde ardeleanul.
– Ma, sa nu te joci cu mine – Adauga controlorul – Ca-ti trag o amenda de nu te vezi!
Dupa un timp, controlorul apare din nou:
– Cum, ma, n-ai pus sacul unde trebuie, sa nu mai incurci lumea? Ei, lasa, ca vezi acum pe dracu !
Si, nici una, nici doua, ii arde o amenda usturatoare. Ardeleanul plateste, iar controlorul pleaca. Dar un alt calator, care vazuse totul, nu se abtine si-l intreaba pe ardelean:
– Bine, domle, ai preferat sa platesti amenda? Ce mare greutate era sa pui sacul unde ti s-a spus?
La care bietul ardelean raspunde:
– Pai, cum sa-l pun, domnule draga, ca nu-i sacul meu! -
Taranul ardelean
Un taran ardelean vinde tot ce adusese la piata si inainte de a se duce acasa trece pe la o berarie. Deasupra intrarii scrie Bere, Braga, Biliard.
Chelnerul il intreaba ce vrea sa bea. Pai, bere am baut, braga am avut, biliard nu am gustat niciodata.
Chelnerul este putin surprins, dar nu vrea s-o arate. Se duce la pisoar, umple paharul si-l ofera pietarului. Ardeleanul soarbe, bea si se opreste. Cum va place? intreaba chelnerul.
Daca n-as fi stiut ca e Biliard, as fi jurat ca e pi***. -
Drumul Clujului
Badea Gheorghe si badea Vasile pe drumul Clujului vad o broasca testoasa: – Vasile, ce-o fi asta ?
Sta Vasile ci cujeta si cujeta:
– Gheorghe, asta or ii ceva, or mere undeva. -
De ce nu e bine sa le spui ardelenilor bancuri in ziua de ziu?
Stiti de ce nu e bine sa le spui ardelenilor bancuri joia?Pentru ca sa nu rada duminica dimineata la biserica!
-
Ce zice ardeleanul cand se uita in oglinda?
Ce zice ardeleanul cand se uita in oglinda?Mandru mi-s, fuce-m-as!