• Ardeleni

    Doi ardeleni in drum spre Bucuresti discuta

    Doi ardeleni in drum spre Bucuresti discuta:
    – Mai Gheo, tare-i bine la Bucuresti. Meri acolo si bei pe gratis, mananci pe gratis, faci sex pe gratis.
    – Ioane, de unde dracu stii tu, ca nu ai fost niciodat acolo.
    – Da mai Gheo, eu nu am fost, dar o fost muierea mea si o povestit muierilor din sat

  • Ardeleni

    Doi ardeleni merg la vanatoare

    Doi ardeleni merg la vanatoare.
    Dupa o vreme, obositi si fara nimic in tolba, hotarasc sa manance.
    Cum ei nu mananca, fara sa taga o horinca, reusesc sa se torpileze bine de tot si adorm, la umbra unui pom.
    Spre seara, cand a inceput sa se racoreasca, Gheo se trezeste, se freaca la ochi si observa, deasupra lui, un deltaplan.
    Speriat, il trezeste in fuga si pe Vasai si-i arata dihania.
    La care, Vasai il intreaba:
    – Trag?
    Gheo:
    – Trage!
    Vasai baga doua patroane in pusca si trage, fara sa stea pe ganduri.
    Gheo:
    – Nu cre` ca l-ai nimerit!
    Vasai:
    – Nu-i bai! Bin` c-o dat drumu` la om!!!

  • Ardeleni

    Olteanul si ardeleanul in tren

    Intr-un compartiment de tren, un oltean si un ardelean.
    La un moment dat, ardeleanul scoate o litra de palinca, slanina, pita, sfarma o ceapa si incepe sa manance, tragand din cand in cand si din palinca…
    Olteanului i se face de o dusca, dar cum sa intre in vorba?
    La un moment dat, vazand ca tuica e pe terminate, isi ia inima in dinti si se apropie de ardelean:
    – Ma cheama Radu!
    – Apai, no, daca te cheama, du-te…

  • Ardeleni

    Un ardelean cosea linistit pe un deal situat langa satul lui

    Un ardelean cosea linistit pe un deal situat langa satul lui. Si cum muncea el linistit, aude o voce:
    -Mai Vasileeeeee! Vino repede acasa ca ti-a murit sora!
    Ardeleanul lasa linistit munca si se indreapta spre casa. Merge el vreo 500 m si apoi exclama:
    – Oooo, ce teapa am luat, doar eu n-am nici o sora!, asa ca se intoarce la munca.
    Dupa cateva minute, iar aude o voce:
    -Vasileeeee, vino ma repede ca ti-a murit soacra!
    Sta ardeleanul si se gandeste putin, apoi se indrepta linistit catre casa. Dupa 10 minute isi da seama ca el nu are nici soacra, asa ca se intoarce linistit la munca. Dupa alte 10 minute, aude iar o voce dinspre sat:
    -Vasileeeee, vino repede ca ti-a luat foc casa!
    Sta ardeleanul si-si spune in gand:Ba, io sora n-am, soacra n-am, dar casa am, asa ca pleaca linistit spre sat. Merge el agale si cand ajunge in sat isi spune:
    -Aoleu, ce prost sunt, pe mine nu ma cheama Vasile!

  • Ardeleni

    Un ardelean in tren

    Un ardelean in tren. Langa el, un sac urias blocheaza culoarul. Trece controlorul si-i zice:
    -Ia, domnule, sacul si pune-l colo, sus, in compartiment, ca e destul loc, nu mai incurca circulatia!
    -No, las, ca-l pun eu…
    Dupa un timp, controlorul revine:
    -Bade, nu ti-am spus sa iei sacul asta din drum si sa-l pui sus in compartiment?
    -No, las’, ca-l pun – Raspunde ardeleanul.
    -Ma, sa nu te joci cu mine – Adauga controlorul – Ca-ti trag o amenda de nu te vezi!
    Dupa un timp, controlorul apare din nou:
    -Cum, ma, n-ai pus sacul unde trebuie, sa nu mai incurci lumea? Ei, lasa, ca vezi acum pe dracu’!
    Si, nici una, nici doua, ii arde o amenda usturatoare. Ardeleanul plateste, iar controlorul pleaca. Dar un alt calator, care vazuse totul, nu se abtine si-l intreaba pe ardelean:
    -Bine, domle, ai preferat sa platesti amenda? Ce mare greutate era sa pui sacul unde ti s-a spus?
    La care bietul ardelean raspunde:
    -Pai, cum sa-l pun, domnule draga, ca nu-i sacul meu!

  • Ardeleni

    Un clujean vine in Bucuresti sa se plimbe

    Un clujean vine in Bucuresti sa se plimbe. Se duce el la un hotel si cere o camera. Receptionerul ii spune ca daca vrea camera este una de doua persoane pe care trebuie sa o imparta cu un negru. Clujeanul nu are ce face si imparte camera cu acel negru. Anunta receptionerul sa il scoale dimineata la 6 ca are tren si intra in camera. Cand il vede pe negru ii zice:
    – Ba, urat esti, ba!
    Negrul nu are nici o reactie. Vazind ca nu zice nimic, clujeanul incepe sa-l injure. Negrul, intelegind ce zicea romanul, il vopseste pe clujean cu negru in timp ce acesta dormea. Dimineata, il scoala cei de la hotel pe clujean. Intrind in baie, se uita in oglinda si cand se vede negru isi zice:
    – Uite, prostii in loc sa ma scoale pe mine l-au sculat pe negru

  • Ardeleni

    Doi ardeleni in tren

    Doi ardeleni in tren… La un moment dat se satura de tacere si unul ii zice celuilalt:
    – Ma, Ioane, ce-i ma, mic si negru si mere roata de numa, numa ?
    – Ca doar n-o fi acidul dezoxiribonucleic ?

  • Ardeleni

    Un ardelean ce calatorea cu trenul pentru prima oara, da sa intre in wc-ul de la un capat al vagonului

    Un ardelean ce calatorea cu trenul pentru prima oara, da sa intre in wc-ul de la un capat al vagonului.
    Cum deschide usa se zareste in oglinda si zice:”No, pardon, no!”
    Se adreseaza dupa un timp nasului rugandu-l sa elibereze wc-ul ca sa-l poata folosi si el.
    Nasul deschide usa wc-ului cu cheia sa speciala, si se zareste si el in oglinda, dupa care spune:
    – Imi pare rau bade, dar nu-l pot da afara pe dansul, ca-i CEFERIST de-al nostru!!!

  • Ardeleni

    Intr-un tren ce mergea de la Cluj la Bucuresti, in acelas compartiment, erau o doamna mai in varsta cu fiica ei

    Intr-un tren ce mergea de la Cluj la Bucuresti, in acelas compartiment, erau o doamna mai in varsta cu fiica ei, langa tanara fata statea un domn mai in varsta, in partea opusa stateau doi tineri, un oltean si un ardelean. Tot timpul calatoriei tanarul oltean nu inceta sa faca complimente fetei. La un moment dat, trenul intra in tunel si se aude un sarut prelung si o „cirpitura” de palma. Dupa ce trenul iese din tunel fiecare se gindea:
    Doamna in varsta: „Timpitul asta de bosorog a incercat sa ma sarute, da’ din gresala a sarutat-o pe fica mea si ea la „pocnit”.
    Domnul in varsta: „Timpitii astia tinerii au incercat sa o sarute pe asta mica si au luat-o peste gura.”
    Olteanu: „Zapacitul asta de ardelean a incercat sa sarute fata, ea a crezut ca eu am incercat sa o sarut si mi-a trasnit una.”
    Ardeleanu: „Abia astept sa mai prind un tunel, sa mai imit odata zgomotul unui sarut si sa ii mai trag o palma olteanului asta, ca asa ma inerveza „moca” lui, de numa!”

  • Ardeleni

    Langa un sat din Ardeal aterizeaza o farfurie zburatoare

    Langa un sat din Ardeal aterizeaza o farfurie zburatoare. Autoritatile iau imediat masura de a anunta satenii despre acest eveniment si despre comportarea pe care trebuie sa o aiba daca intalnesc cumva un extraterestru.
    „Dragi sateni,pe izlazul de langa satul nostru a aterizat o farfurie zburatoare. Daca din intamplare intalniti un extraterestru va sfatuim sa va pastrati calmul, sa nu incercati sa ii agresati in vre-un fel – Ba din contra – Fiti prietenosi si incercati prin gesturi si putine cuvinte sa comunicati. Ca sa ii puteti recunoaste va informam ca extraterestrii sunt: mici, verzi, au ochii bulbucati si mainile pana la pamant”
    Spre seara, Gheorghe era la coasa. Si cum cosea el vede un „omulet” mic, verde, cu ochii bulbucati si mainile pana la pamant. Se apropie incet sa nu-l sperie si ii spune:
    – Eu… Gheorghe… Cosas… Cosesc.
    La care omuletul ii raspunde:
    – Eu… Ion… Padurar… Ma cac…

  • Ardeleni

    Doi ardeleni cinstesc intr-o seara

    Doi ardeleni cinstesc intr-o seara. A doua zi se intalnesc la una mica:
    Ion:
    -No, tu cum ai ajuns acasa mai, Gheorghe?
    -No, am mai cazut prin santuri, dar am ajuns. Dar tu Ioane?
    -No, io mergeam pe mijlocul drumului si, deodata, mi s-aridicat asfaltu-n cap si am dormit in picioare toata noaptea…

  • Ardeleni

    Ce mananci acolo, bre’?

    Olteanu:
    -Ce mananci acolo, bre’?
    Ardeleanu:
    -Un mar.
    Olteanu:
    -Si asa de mici sunt la voi merele? La noi, uite…asa de mari sunt.
    Dupa cinci minute.
    Olteanu:
    -Ce mananci acolo, bre’?
    Ardeleanu:
    -O para.
    Olteanu:
    -Si, la voi, asa de mici sunt perele? La noi uite…asa de mari sunt. Ardeleanu is da seama ca e luat peste picior da’ tace si nu zice nimic.
    La un moment dat ardeleanu mananca o rosie, la care olteanu intreaba:
    -Ce mananci acolo, bre’?
    Ardeleanu(enervat):
    -O coacaza, futu-ti sorele tau!

  • Ardeleni

    Un ardelean cosea linistit pe un deal situat langa satul lui natal

    Un ardelean cosea linistit pe un deal situat langa satul lui natal.
    Si cum muncea el linistit, aude o voce:
    -Mai Vasileeeeee! Vino repede acasa ca ti-a murit sora!
    Ardeleanul lasa linistit munca si se indreapta spre casa. Merge el vreo 500 m si apoi exclama:
    – Oooo, ce teapa am luat, doar eu n-am nici o sora!, asa ca se intoarce la munca.
    Dupa cateva minute, iar aude o voce:
    -Vasileeeee, vino ma repede ca ti-a murit soacra!
    Sta ardeleanul si se gandeste putin, apoi se indrepta linistit catre casa. Dupa 10 minute isi da seama ca el nu are nici soacra, asa ca se intoarce linistit la munca. Dupa alte 10 minute, aude iar o voce dinspre sat:
    -Vasileeeee, vino repede ca ti-a luat foc casa!
    Sta ardeleanul si-si spune in gand:Ba, io sora n-am, soacra n-am, dar casa am, asa ca pleaca linistit spre sat. Merge el agale si cand ajunge in sat isi spune:
    -Aoleu ce prost sunt, pe mine nu ma cheama Vasile

  • Ardeleni

    Doi maramureseni calatoreau cu trenul

    Doi maramureseni calatoreau cu trenul.
    Vine conductorul.
    – Biletele la control, va rog!
    – Ma Gheorghe, noi avem belet?
    – No.
    – N-avem belet, domn controlor.
    – Bani de amenda aveti?
    – Ma Gheorghe, bani de amenda avem?
    – No.
    – N-avem bani, domn controlor.
    – Va bateti joc de mine? Bilet nu aveti, bani nu aveti. Atunci, ce dracu’ aveti?
    – Ce-avem, ma Gheorghe?
    – Avem abonament.

  • Ardeleni

    Doi ardeleni la coasa

    Doi ardeleni la coasa, unul pe un deal altul pe celalalt:
    -Ba Gheo, ba…
    -Ce-i ba Ioane?
    -Ba Gheorghe, o dai pe fiica-ta de nevasta lu’ fiu-meu,
    ba?
    -Om da-o ca n-om fute-o noi, ba Ioane…

  • Ardeleni

    Ion si Gheorghe se intorc acasa dupa calatoria la Bucuresti

    Ion si Gheorghe se intorc acasa dupa calatoria la Bucuresti. Ajung la gara, se urca in trenul de Cluj, isi gasesc doua locuri.
    – Mai Ioane, cat face trenul pana la Cluj?
    – Mult, ma. Toata ziua.
    – Si ce facem noi atata timp?
    – Pai, ce sa facem, vorbim.
    – Si ce sa vorbim noi toata ziua, ma?
    – Stiu eu? Hai sa spunem ghicitori.
    Zis si facut.
    – Ia zi, Gheo, ce e mic, negru si sta la mine in curte?
    Trece un timp, ajunge trenul pe la Ploiesti.
    – Auzi, Ioane, da’ are blana?
    – Are, ma.
    Pe la Brasov Gheorghe intreaba din nou:
    – Ioane, are si patru picioare?
    – Are, ma.
    Spre Sighisoara dialogul continua:
    – Si il tii in lant, ma?
    – Da, il tin in lant.
    La Blaj:
    – Nu-i asa ca e rau? Musca, nu?
    – Musca, ma, daca nu te stie.
    Ajunge trenul si la Teius.
    – Ma, Ioane, n’o fi cainele?
    – Ba caine le’i, ma. Da’ tu mare prost esti. Ce ti-a trebuit atata timp ca sa ghicesti?
    In gara la Apahida raspunde si Gheorghe, suparat:
    – Auzi, ma? Prost esti tu. Eu stiam de la Bucuresti, da’ daca spuneam de atunci, ce mai vorbeam noi atita drum?

  • Ardeleni

    Cica era un ardelean statea sprijinit cu barba in batu’ lui

    Cica era un ardelean statea sprijinit cu barba in batu’ lui care era cam inalt si il facea sa se uite in sus si ii fura lumea oile intre timp.
    Intr-o zi vine un om de bine si-i zice:
    – Bade, ma uit la tine de cateva zile si vad ca tare te mai deranjeaza batu’ ala. De ce nu tai si tu de jos, de unde e mai urat, un pic si
    sa-l scurtezi?
    – Fiule, se vede ca nu esti de pe aici. Apai, de ce sa-l tai de jos daca pe mine ma deranjeaza sus?

  • Ardeleni

    Doi ardeleni se intalnesc pe un drum de tara

    Doi ardeleni se intalnesc pe un drum de tara:
    – Buna ziua Ioane!
    Se departeaza unul de altul mergand in sensuri opuse..
    – Apai Buna ziua Vasalie!
    Se mai departeaza putin…
    – Apai Ioane, un te du’?
    Se mai departeaza putin …
    – Apai ma duc la orasu’…
    Se mai departeaza putin …
    – D-apai ce sa faci tu la orasu’ mai Ioane ?
    Se mai departeaza putin …
    – Apai ma duc sa-mi iau muiere !
    Se mai departeaza putin …
    – Apai Ioane ia-ti muiere faina ca altfel o futi singur!

  • Ardeleni

    Un ardelean ia trenul de la Bucuresti la Cluj

    Un ardelean ia trenul de la Bucuresti la Cluj. In compartiment urca doi olteni smecheri. Cum lor le cade fisa repede, isi dau seama ca au de-a face cu un ardelean. Se gandesc cum sa se distreze pana la Cluj ca aveau si ei drum pe acolo.
    Oltenii: Ardelene, spune doi!
    Ardeleanul: Doi.
    Oltenii: Sa ne pupi in cur pe amandoi.
    Rasete, comentarii etc. Mai trec 100 km.
    Oltenii: Ardelene, spune doi!
    Ardeleanul: Doi.
    Oltenii: Sa ne pupi in cur pe amandoi.
    Rasete, comentarii, etc. Faza se mai repeta de cateva ori. Cand sunt aproape de Cluj, ardeleanul zice:
    – Spuneti patru!
    Stau oltenii, se gandesc, apoi spun:
    – Patru!
    – Sa o futi pe ma-ta!
    – Da’ nu se potriveste!
    – Las’ ca o potriviti voi cu mana!

  • Ardeleni

    Se aseaza un oltean pe un scaun nestiind ca era o pioeza acolo

    Se aseaza un oltean pe un scaun nestiind ca era o pioeza acolo.
    Il inteapa si incepe sa injure:
    – Pizda ma-mii aluia care a pus piuneza asta aici ca sa ma intep eu, n-a gasit alt scaun?
    Si pleaca injurand de mama focului.
    Se aseaza un moldovean:
    – Futu-i aia ma-sii de pioeza. Se scoala si pleca de pe scaun.
    Vine un ardelean. Se aseaza. Simte ca il stanjeneste ceva in cur. Se uita sa vada ce-i si zice:
    – No, daca-i musai, ii musai.

  • Ardeleni

    Un ardelean in tren

    Un ardelean in tren. Langa el, un sac urias blocheaza culoarul. Trece controlorul si-i zice:
    – Ia, domnule, sacul si pune-l colo, sus, in compartiment, ca e destul loc, nu mai incurca circulatia!
    – No, las, ca-l pun eu
    Dupa un timp, controlorul revine:
    – Bade, nu ti-am spus sa iei sacul asta din drum si sa-l pui sus in compartiment?
    – No, las, ca-l pun – raspunde ardeleanul.
    – Ma, sa nu te joci cu mine – adauga controlorul – ca-ti trag o amenda de nu te vezi!
    Dupa un timp, controlorul apare din nou:
    – Cum, ma, n-ai pus sacul unde trebuie, sa nu mai incurci lumea? Ei, lasa, ca vezi acum pe dracu!
    Si, nici una, nici doua, ii arde o amenda usturatoare. Ardeleanul plateste, iar controlorul pleaca. Dar un alt calator, care vazuse totul, nu se abtine si-l intreaba pe ardelean:
    – Bine, domle, ai preferat sa platesti amenda? Ce mare greutate era sa pui sacul unde ti s-a spus?
    La care bietul ardelean raspunde:
    – Pai, cum sa-l pun, domnule draga, ca nu-i sacul meu!

  • Ardeleni

    Un ardelean si un oltean sunt implicati intr-un accident

    Un ardelean si un oltean sunt implicati intr-un accident. Amandoi aveau viteza foarte mare. Masinile au fost facut praf, bucati din ele proiectate pe cateva sute de metri iar cei doi ies teferi, fara nici o zgarietura.
    Se uita unul la altul, dupa care olteanu zice :
    – Uite-te la masinile noastre, io cred ca Dumnezeu a vrut sa ne intalnim si sa deschidem o afacere impreuna.
    – Daaaa si io cred ca soarta a fost de vina. La care olteanu zice :
    – Hai ca aveam o sticla de vin in portbagaj, sa o caut si sa sarbatorim. Gaseste sticla si ii da, prima data ardeleanului sa bea ca asa e frumos.
    Bea ardeleanu aproape o juma’ din sticla, si apoi i-o da olteanului, la care olteanu zice :
    – No
    eu nu beu
    eu astept Politia !!!