• Ingineri

    Colectie de date

    In orice colectie de date, cifra corecta si deasupra oricaror dubii este gresita.
    Corolar 1: Nici o persoana care cauta greseala nu o va observa.
    Corolar 2 : Oricine parcurge din intamplare teoria va sesiza greseala imediat.

  • Ingineri

    Gica in mijlocul desertului

    Se trezeste Gica in mijlocul desertului.
    Nu stia ce sa faca, trecea timpul si i se facuse sete, foame…Deodata ii apare o zana in fata:
    – Gica, iti voi indeplini ce dorinte vrei, dar am o singura cerinta de la tine. Trage o besina si spulbera duna aceea de nisip.
    – Stii, zana buna, eu nu prea stiu cum se face asta.
    – Hai mai Gica e asa usor. Te apleci, te scremi putin si gata treaba.
    Neincrezator in sine, Gica incearca, si, stupefiat, vede ca toata duna de nisip a disparut.
    Zana buna ii indeplineste prima dorinta:
    – Vreau cat de multa apa.
    Zana se conformeaza, Gica bea apa cat poate si apoi se indreapta iar spre zana:
    – Daca mai spulber o duna…stii dupa atata apa mi s-a facut putina foame. Crezi ca imi poti da de mancare ?
    – Da, Gica, bineinteles.
    Gica spulbera inca o duna, iar zana ii ofera mancare.
    – Zana, stii, dupa ce am baut, am mancat…mi-a venit si mie chef de ..stii tu …
    – Bine, Gica. Spulbera duna aia mare de acolo si ma poti avea.
    Giga, nerabdator, spulbera duna de nisip, si se pregateste, indreaptandu-se spre zana…dar…
    Deodata secretara ii da 2 palme si il uda cu apa peste fata:
    – Bine bai Gica, inteleg ca ai tras vro 3 besini, dar sa scoti si penisul la director …!?!?!?!?

  • Ingineri

    Apasa F1

    Doi programatori se duc intr-o sambata la pescuit si vad un turist da sa se inece in lac.
    Cei doi stau si se uita incremeniti.
    – Help! Help! striga turistul.
    Un programator catre celalalt:
    – Apasa odata F1, n-auzi?

  • Ingineri

    Consum de bere la locul de munca

    Cerere de a aproba consumul de bere la locul de munca:
    Stimata conducere,
    In mod cu totul nejustificat, berea este interzisa la serviciu. Va prezentam cateva argumente pentru care noi, angajatii, consideram ca berea ar trebui sa fie permisa la locul de munca:
    1. Avem un motiv sa venim la munca.
    2. Reduce stresul.
    3. Imbunatateste comunicarea intre colegi.
    4. Reduce plangerile cu privire la salariile prea mici.
    5. Mareste productivitatea (oricine stie ca se poate lucra mult mai bine cu putin alcool la bord…).
    6. Angajatii le vor spune sefilor ceea ce gandesc, nu ceea ce vor acestia sa auda.
    7. Iarna se cheltuieste mai putin cu incalzirea.
    8. Angajatii vor folosi pentru deplasare mijloacele de transport in comun, contribuind astfel la ocrotirea mediului.
    9. Face ca angajatii sa aiba o atitudine de satisfactie asupra locului de munca: chiar daca ai un serviciu rau, dupa o bere – doua vezi lucrurile in culori mai deschise.
    10. Mancarea de la cantina are un gust mult mai bun.
    11. Toti angajatii si sefii arata mai bine.
    12. Negocierile de salarii sunt de-a dreptul avantajoase pentru dumneavoastra.

  • Ingineri

    Benzina XP si Vista

    Intr-o benzinarie, un programator se uita derutat la pompe si murmura: – 95?… 98?… 95!… 98!
    Vazandu-l pierdut, un angajat al benzinariei se apropie si il intreaba:
    – Cu ce va pot ajuta? Cu o raza de fericire in privire, raspunde:
    – Benzina XP sau Vista aveti?

  • Ingineri

    Instalare de Windows

    Sotul ajunge in zori acasa. Nevasta il intreaba, cu ton de cearta:
    – Unde ai fost toata noaptea?
    – Inchipuie-ti, draga, chiar cand sa plec acasa, secretara cea noua mi-a adus o cafea si mi-a zambit provocator.
    Cand a pus cafeaua pe masa, i s-a deschis bluza si nu m-am putut abtine sa o sarut pe gat, la care ea a devenit salbatica si ne-am pierdut amandoi capul.
    I final, am ajuns la ea acasa si am facut dragoste nebuna toata noaptea.
    – Minti! Pun pariu ca iar ai incercat sa-ti instalezi rahatul ala de Windows.