-
Bula, nu mai vreau sa aud ca te bati cu fratele tau!
– Bula, nu mai vreau sa aud ca te bati cu fratele tau!
– Bine, mama! Inchide usa. -
Bula la sfarsitul anului scolar
Bula vine la sfarsitul anului scolar acasa si il intreaba pe tata-sau:
– Tata cand ai terminat tu scoala?
– Acum 30 de ani. De ce?
– Am fost aproape sigur. Pai cand mi-au calculat media mi-au spus ca de 30 de ani nu au mai avut asa un caz in scoala… -
Bula intra intr-un magazin sa ia tigari
Bula intra intr-un magazin sa ia tigari.
Dupa ce il masoara cu privirea, vanzatorul il intreaba :
– Pentru cine cumperi tu un pachet asa de mare ? Pentru tatal tau ?
– Nu, pentru toata clasa. -
Un profesor discuta cu Bula
Un profesor discuta cu Bula:
– Bula conjuga verbul a merge!
– Eu merg, tu mergi….
– Mai repede, Bula!
– Eu fug, tu fugi… -
Materiale explozive
Ce-ati facut Bula azi la scoala?
– Materiale explozive.
– Marfa.Si miine ce program aveti la scoala?
– Care scoala? -
Bula in armata, frate cu Vasile
Bula in armata.
– Bula, ce este patria?
– Nu stiu.
– Esti prost. Vasile ce este patria?
– Patria este mama mea.
– Corect. Bula ce este patria?
– Patria este mam lui Vasile.
– Idiotule, patria este si mama ta, ai inteles?
– Inteles.
– Ce ai inteles?
– Ca sunt frate cu Vasile. -
Caciula lui Bula
Intr-o zi vine Bula la scoala cu caciula murdara.
– Bula, cine ti-a murdarit caciula?
– Baietii.
– Da cum Bula?
– O jucat fotbal cu ea.
– Tu unde erai?
– In poarta. -
Tatal lui Bula a murit calcat de tramvai
Bula vine la scoala foarte necajit…
Profesoara il intreaba:
– Bula draga de ce esti suparat?
Bula:
– Pai a murit tata.
Profesoara:
– Vai de mine! Dar cum a murit?
Bula:
– L-a lovit un tramvai la un deget de la mana…
Profesoara:
– Nu se poate, si din atata lucru sa moara…?!?
Bula:
– Da fiindca avea degetul in nas. -
Bula in armata
Bula in armata.
– Bula, ce este Patria?
– Nu stiu, d-le.
– Esti prost. Vasile, ce este Patria?
– Patria – e mama mea!
– Ei, Bula, ce este Patria?
– Patria – este mama lui Vasile.
– Idiotule! Patria – e si mama ta, ai inteles?
– Inteles.
– Ce-ai inteles?!
– Sunt frate cu Vasile!!! -
Bula era cu mai multi prieteni la carciuma
Bula era cu mai multi prieteni la carciuma. Prietenii se laudau cu ultimele aventuri:
– Eu am fost aseara cu una, zice unul. Si i-am tras patru numere tari.
– Si ce a zis aia dimineata? Intreaba prietenii.
– Ca sunt cel mai tare barbat din lume.
– Asta nu e nimic, zice altul. Eu am dat cinci numere aseara.
– Si ce a zis aia dimineata?
– Va inchipuiti, raspunde omul plin de el.
– Dar tu Bula, intreaba prietenii, n-ai fost cu nici una?
– Ba da, raspunde Bula plictisit.
– Si cate numere i-ai dat?
– Unul singur, zice Bula.
– Aaaaaa! Exclama prietenii dezamagiti. Si ce a zis aia dimineata?
– Nu te opri! -
Bula si Strula stateau odata pe trotuar
Bula si Strula stateau odata pe trotuar si Strula intreaba:
– Bula stii cine e blonda aia superba?
– Da e iubita mea.
– Pot s-o incerc si eu ?
– Da, dar fii discret.
– Dar de ce ?
– Ea nu stie ca e iubita mea! -
Bula si Bubulina, in timpul ceremoniei religioase
Cand s-au casatorit Bula si Bubulina, in timpul ceremoniei religioase, preotul le zice:
– Sotia trebuie sa tolereze sotul. Sotul trebuie sa tolereze sotia!
Si asa casa lor a ajuns o casa de toleranta… -
Bula, vreau sa vad o vaca!
Sotia lui Bula zice:
– Bula, vreau sa vad o vaca!
– Dute si uita-te in oglinda! -
Tata, impotenta vine asa, deodata?
Bula catre tatal lui:
– Tata, tata, impotenta vine asa, deodata?
– Nu, dragul tatei, prima data te faci de cateva ori de rusine… -
Bula se intalneste pe strada cu un prieten
Bula se intalneste pe strada cu un prieten care il intreaba:
– Bula, am auzit ca ti-a murit soacra. Ce-a avut?
– Ceva bijuterii, un televizor si putine economii…
– Nu asta te-am intrebat. Ce i-a lipsit?
– Pai, masina, o casa sau un apartament proprietate personala…
– Bula, de ce a murit?
– A fost la noi in vizita, eu i-am spus sa mearga in pivnita sa duca niste cartofi, sa facem pireu. A cazut pe scari si si-a rupt gatul.
– Ce ghinion! Si ce-ati facut?
– Macaroane cu branza. -
Bula si Strul se plimbau pe o strada
Bula si Strul se plimbau pe o strada. Strul vede un cacat si ii spune lui Itic ca ii da 500 de $ daca il mananca. Bula se repede, il mananca si incaseaza banii. Dupa un timp, Strul vede alt cacat si ii spune lui Bula ca va manca si el cacatul daca Bula este de acord sa ii plateasca si el 500 $. Zis si facut…
Dupa inca un timp, Strul zice:
– Bai Bula , ce tampiti am fost! N-am castigat nici un ban si am mai mancat si cacatii.
– Da, Strul, dar am facut rulaj! -
Sa moara daca am dat !!!
Bula cica mergea la scoala.
Trece el pe langa un santier pune laba pe o caramida.
La scoala, se intoarce profa sa scrie pe tabla, pac Bula da cu caramida-n ea.
Se-ntoarce aia:
– Bula, tu ai dat!
– Sa moara mama daca am dat!
Se duce Bula acasa, masa moarta.
A doua zi se duce Bula, ia caramida, pac da cu ea dupa profa.
– Bula, tu ai dat!
– Sa moara sor-mea daca am dat!
Se duce Bula acasa, sora-sa moarta.
A treia zi se duce Bula, ia caramida, pac da cu ea din nou.
Se-ntoarce profa:
– Bula tu ai dat!
– Sa moara taica-miu daca am dat!
Se duce Bula acasa, taica-su facea bagajele.
– Ce faci tata?
– Ne mutam dracu’ de-aici.
A murit mata, a murit sora-ta, azi a murit si vecinu. -
Care e diferenta dintre teorie si practica?
Bula vine la tatal lui:
– Tata care e diferenta dintre teorie si practica?
Tatal lui Bula filozof:
– Sa-ti explic.
Cheama nevasta, fiica si soacra.
– Bai nevasta daca un arab ti-ar da o mie de parai te-ai culca cu el ?
– Da barbate ca ne-am pune faianta in baie, am pune parchet pe jos…
– Bai fata tatii daca un arab ti-ar da o mie de parai te-ai culca cu el ?
– Da tata ca mi-as lua blugi si geaca si m-as duce la turci…
– Bai mama soacra daca un arab ti-ar da o mie de parai te-ai culca cu el ?
– Da baiete ca as lua o masina de spalat si vase Zepter…
– Vezi ma Bula noi in teorie avem trei mii de parai dar in practica avem trei curve. -
Cea mai puternica moneda din lume
La scoala, invatatoarea catre elevi:
– Cine stie care este cea mai puternica moneda din lume ?
ala eu, ala eu.
– Raspunde Ionel !
– Dolarul american.
– Foarte bine, Ionel. Argumenteaza…
– Pai tata mi-a spus ca daca esti in america si ai dolari, poti sa faci orice.
– Da, nu-i rau. acuma raspunde si tu, Vasilica.
– Lira sterlina.
– Si tu ai dreptate, spune de ce.
– Pentru ca o lira sterlina valoreaza doi dolari americani, deci este mai mare.
– Foarte bine.
Intre timp Bula e si el tot cu mana pe sus.
– Bula, spune.
– Cea mai puternica moneda e ciocanul libanez.
– Cum adica mai Bula, ce e aia ciocanul libanez ?
– Pai eu asa l-am auzit pe tata zicandu-i lui sora mea aseara: Ia mai du-te draga pe la libanezul ala sa-ti mai dea niste ciocane, sa ne luam si noi masina… -
Rodica cea urata
Rodica e cea mai uratica fata din clasa.
Intr-o zi, Bula o intreaba:
– Rodica, stii ce o sa patesti tu cand o sa fii mare?
– Nu.
– Nimic. -
Bula in al doilea razboi mondial
Bula fiind in al doilea razboi modial se pierde de camarazii lui si ca sa nu fie prins de o patrula de nemti se ascunde intr-o fantana.
Vin nemtii cauta peste tot si negasind nimic se hotaresc sa plece. Unul dintre ei isi aduce aminte de ceva si striga catre ceilalti:
– Baieti luati-o inainte ca vin si eu dar mai intai sa ma uit in fantana!
Neamtul se apropie de fantana si striga:
– Hei, e cineva aici?
Bula face pe ecoul si ii raspunde:
– Hei, e cineva aici?
– Baieti nu e nimeni e doar ecoul!
Bula raspunde din nou:
– Baieti nu e nimeni e doar ecoul!
– totusi mai bine arunc o grenada! spune neamtul.
Iar ecoul raspunde:
– Baieti nu e nimeni e doar ecoul! -
Bulisor, ce este deasupra decilindrului?
– Bulisor, ce este deasupra decilindrului???
– Centilitrul.
– Dar deasupra centilitrului?
– Litrul.
– Si deasupra litrului?
– DOPUL. -
Bula la ghicitoare
– Bula, am fost la ghicitoare si mi-a spus ca nu ma mai iubesti!
– De ce dai banii pe prosti? asta puteam sa-ti spun si eu, gratis… -
Bula si alfabetul
Bula la scoala
Invatatoarea: Bula, care este prima litera din alfabet?
Strula il ciupe.
Bula: aaaa!!!!
Invatatoarea: Care-i a doua litera din alfabet ?
Strula: Bula,cum face Cristina?
Bula: bbbeeeee.
Invatatoarea: Care-i a treia litera din alfabet?
Strula: Bula,ti-au murit parintii.
Bula: Ceee?!?
Invatatoarea: Bravo, Bula ai stiut. -
Bula si ursul
Bula la scoala.Era inspectie. Inspectorul intreaba:
– Copii ce ati face daca ati fi in padure si var ataca ursul?
Bula ridica mana si este numit sa raspunda:
Bula: – M-as urca in primul copac
Inspectorul: Si daca ursul sar sui dupa tine?
Bula: M-as sui pana in varful cpacului.
Inspectorul: Si daca ursul se suie si el in varful copacului?
Bula suparat: Ba ia mai dute-n pizda mati tu tii cu ursul? -
Bula dotat
Bula in armata.
Domn Capitan mie imi este dor de Piranda mea cer invoire sa ma duc acasa. Capitanul:
Iiti dau invoire daca poti sa faci magarul ala sa rada.
Se duce Bula la magar si il face sa rada.
Dupa doua saptamani Bula vrea iar sa plece la Piramda lui si capitanul ii spune ca il lasa daca poate sa faca magarul sa planga.
Bula se duce si il face pe magar sa planga.
Capitanul:
Cum ai reusit bai Bula?
Pai prima data i-am spus ca am pula mai mare ca a lui.
Si a doua oara, cand a inceput sa planga i-am aratat-o. -
Bula la magazin
Bula la magazin:
– Aveti o palarie albastra, nu prea albastra da albastra sa fie?
– Nu.
A doua zi.
– Aveti o palarie rosie, nu prea rosie da rosie sa fie?
– Nu.
A treia zi.
– Aveti o palarie verde, nu prea verde da verde sa fie?
– Dar daca iti dau un sut in cur, nu prea in cur da in cur sa fie sa zbori de aici cu tot cu palarie. -
O zi mare pentru Bula
O zi mare pentru Bula.
Vine directorul cu o bruneta buna la clasa lui si le zice:
Copii de astazi o sa aveti pe domnisoara drept invatatoare.
Bula, Gigel si Ion a -2-a zi stau in primele banci pentru a se uita mai bine la noua invatatoare dar mai mult mai dau si placajul din fata a catedrei.
Vine invatatoare si cei trei se uita fix sub catedra.
La un moment dat ea se prinde la ce se uita si se ia rau de tot de ei intrebandu-i.
Gigele, tu ce ai vazut?
Gigel: aaa, partea de sus.
Invatatoarea: trimestrul asta nu mai treci la romana.
Ionele tu ce ai vazut?
Ionel: Partea din dreapta.
Invatatoarea: Primele 2 trimestre ramai cu media 2 la romana.
Bula tu ce ai vazut intreaba invatatoarea.
Bula (zambind): Ne vedem la anul! -
Bula si bomboanele
Bula cand era mai mic se duce la o alimentara sa isi ia bomboane, el spune catre vanzatoare:
– Aveti pompoane?
La care vanzatoarea ii zice:
– Ce sa avem?
– Pompoane bai, pompoane.
– Nu avem.
Vine a doua zi si intreaba la fel:
– Aveti pompoane?
– Nu avem.
Vine si a treia zi si intreaba la fel:
– Aveti pompoane?
– Nu avem. Dar pe tine cum te cheama? intreaba vanzatoarea.
– Pula. -
Ce e patria?
Profesoara: Bula ce e patria?
Bula: Nustiu!
Profesoara: Gheorghe ce e patria?
Gheorge: atria e mama mea!
Profesoara: Bula acum stii ce e patria?
Bula: Patria e mama lui Gheorghe!
Profesoara: Nu , Bula patria e si mama ta!
Bula: aaa deci sunt frate cu Gheorghe?